Sviatok Lucie - 13.12.
V niektorých obciach aj dnes môžeme večer na Luciu stretnúť dievčatá zahalené v bielych plachtách a s husacím pierkom v ruke, ktorým z vás symbolicky zmietnu zlé sily. Chlapci zasa chodievajú po domoch s reťazou vinšovať hojnosť hospodáreniu a domáci ich obdarujú slaninkou alebo drobným peniazom.
Na ochranu proti zlým silám v predvečer Lucie dospelí aj deti jedli cesnak, ktorý ich mal chrániť pred zlými duchmi. Mnohí si robili krížik na čelo, bradu a zápästie, aby sa zvýšil ochranný účinok. Cesnakom, trojkráľovou kriedou a posvätenou soľou robili kríže na dverách obytných domov a stajní. Pastieri v tento deň obchádzali dedinu s veľkou trúbou, aby silným trúbením zaháňali bosorky. Práskali aj bičmi, pískali na píšťalkach a prstoch, trúbili na rohoch, zvonili kravskými zvoncami.
Chýbať nesmela ani ľúbostná mágia! Medzi najrozšírenejší zvyk patrí písanie lístočkov s menami dvanástich chlapcov a trinásty ostal čistý. Dievka každý večer spálila jeden lístok bez prečítania, dôležitý bol ten posledný, ktorý prišiel na rad na Štedrý večer. V prípade ak dievčine ostal čistý, znamená to, že sa nevydá.
Legenda o Lucii
Lucia sa radí ku kresťanským mučeníčkam. Narodila sa zrejme v roku 286 n.l. v Syrakúzach (Sicília, Taliansko) do bohatej rodiny, ktorá ju vychovávala v kresťanskej viere. Svoj život zasvätila Bohu a tajne zložila sľub vernosti a večne panenskej nepoškvrnenosti. Keď jej matka Euthícia ťažko ochorela, presvedčila ju vydať sa na púť k hrobu sv. Agáty do Catanie, kde sa jej vraj pri hrobe zjavila svätica obklopená anjelmi a matku vyliečila. Vtedy sa matke priznala so svojou túžbou ostať zasvätená Bohu a žiť medzi chudobnými. Z vďaky za vyliečenie matka napokon súhlasila a svoj majetok a ušetrené peniaze začali rozdávať potrebným.
Keďže Lucia v tom čase bola zasnúbená, a aby sa zbavila záujmu svojho snúbeca, si Lucia vylúpla oči a poslala mu ich. Za svoj sľub čistoty ju Mária obdarovala novými, ešte krajšími očami. Jej ohrdnutého nápadníka to neodradilo, ale poriadne rozzúrilo. Luciu z pomsty udal úradom, ktoré v tej dobe kresťanov za ich vieru tvrdo trestali.
Lucia bola väznená a nútená k obetovaniu pohanským bohom, čo samozrejme odmietla. Svojej viery sa nevzdala ani pod hrozbou mučenia. Mučenie ohňom. Traduje sa, že mala byť poliata horúcim olejom, močom, či smolou, až jej napokon vrazili meč do hrdla. Nezomrela však skôr ako prijala poslednú eucharistiu. Pred popravou ešte stihla predpovedať pád Diokleciána (ktorý čoskoro naozaj abdikoval) a povolenie kresťanskej viery, o čo sa o pár rokov neskôr postaral Konštantín Veľký. Popravená bola 13. decembra pravdepodobne roku 303 alebo 304.
Lucia bola neskôr vyhlásená za patrónku mesta Syrakúz.
Zvyky v Taliansku
V severných častiach Talianska je Lucia oslavovaná podobne ako Mikuláš u nás, prichádza na svojom somárikovi za doprovodu pomocníka Castalda. Deti si pripravujú pre Luciu kávu, mlieko alebo víno, chlieb pre Castalda a mrkvu pre somárika, občas sa pridá aj nejaký ten keksík či ovocie. Za odmenu poslušné deti dostanú sladkosti a darčeky, ale pokiaľ by ju vyhliadali, Lucia by im fúkla popol do očí a dočasne oslepila.
Na Sicílii, v Syrakúzach sa koná obrovská púť, kedy chodí procesia po celom meste, na čele ktorej je strieborná socha sv. Lucie. Tú nesie na svojich pleciach až 48 mužov v zelených čiapkach.
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 12. 2023 15:46